1922–2022

100 let

100 let

dobříšského fotbalového klubu

Jak šel čas

Časová osa od založení až do dnes

1922

SK Dobříš byl založen 5. června v restauraci u „Bílého Lva“ – v budově pozdější sokolovny. První zápas klubu byl sehrán v Pičíně, a to s místním AFK Horymír Pičín, který SK Dobříš vyhrál 4:0.

Brzy po založení si dobříšský klub určil i své klubové barvy – černou a bílou. Hrávalo se na malém školním hřišti u 1. ZŠ Dobříš, kde dnes vede komunikace ke sportovnímu areálu v Lipkách.

1925

Za městem byl směrem na Příbram (vedle bývalého ČSAD) zakoupen pozemek a bylo započato pozvolné budování fotbalového hřiště. Začalo se na něm hrát až o několik let později.

1933

Hřiště získává definitivní podobu s kabinami a oplocením. Jako mecenáš byl získán dobříšský sládek Ladislav Mattlach.

1938

Celé meziválečné období „A“ mužstvo hrávalo pouze přátelská utkání. Klub měl i rezervu a zájezdovou jedenáctku. V roce 1938 sekretář klubu, drogista Vladimír Bubínek přišel s návrhem přihlásit „A“ mužstvo do mistrovské soutěže a po dlouhých poradách klub vstoupil do Podbrdské župy fotbalové.

1939

Rok byl tragický nejen pro dobříšský fotbal, ale i pro celý český národ. Během okupaci opustila mužstvo celá řada hráčů a funkcionářů z důvodu židovského původu. Soutěže se nehrály, protože do fotbalu moc chutí nebylo.

1941

V rámci možností daných podmínkami Protektorátu se dobříšskému fotbalu poměrně dařilo, do jisté míry měla zelenou i mládež.

1949

V poválečných letech se dobříšský fotbal pohyboval díky až bizarním reorganizacím soutěží od okresu po I. A třídu. Došlo i ke změně názvu klubu, a to v roce 1949 z SK Dobříš na Sokol Dobříš.

1952

„A“ mužstvo konečně postoupilo do Krajského přeboru. Opět se mění název klubu, tentokrát na Sokol RZ Dobříš.

1953

Klub získává prvního opravdového trenéra, bývalého hráče SK Slavie Praha Dr. Cvetlera. Po nařízení z vyšších míst se opět změnil název klubu na Jiskra Dobříš.

1958

V dalších sezónách se dobříšský fotbal pravidelně pohyboval v nejvyšších krajských soutěžích. V roce 1958 se přestěhoval na nový stadión do sportovního areálu V Lipkách. Klub se vrací k názvu Sokol Dobříš.

1960

Rok 1960 znamenal pro Dobříš historický postup Krajského přeboru, tehdy třetí nejvyšší republikové soutěže. Divize byly v té době zrušeny a vítěz krajského přeboru postupoval přímo do 2. ligy. V následných sezónách se hrál na stadiónu v Lipkách parádní fotbal, na domácí zápasy pravidelné chodilo 2000 až 4000 diváků a za Dobříš nastupovali i bývalí ligoví hráči jako Vlastimil Preis ze Sparty, kladenští Josef Majer a Antonín Šolc nebo Karel Kotyšan z Čelákovic. Památná jsou i přátelská utkání s prvoligovou Duklou Praha v čele s Josefem Masopustem.

1963

Název klubu se zase mění, a to na RZ Dobříš (Rukavičkářské závody Dobříš). V šedesátých letech mužstvo pravidelně nastupovalo v Krajském přeboru. Největšími tehdejšími rivaly byly Spartak a Baník Příbram.

1970

Přichází sestup do I. A třídy. Návrat do krajského přeboru se podařil až v roce 1975, ale po jediné odehrané sezóně klub opět sestoupil do I. A třídy.

1977

Významný rok pro historii klubu. Byla vybudována travnatá plocha na místě hlavního škvárového hřiště a klub měl zároveň i náhradní pískové hřiště. Název klubu se tentokrát změnil „jen kosmeticky“ – na TJ RZ Dobříš.

1998

Na Dobříši vrcholila éra budování nového mužstva, které vrátí nejvyšší krajskou soutěž na stadión v Lipkách. Postup se podařil v roce 1998. Pamětníci si mohli při zápase s Černolicemi připomenout 2000hlavou návštěvu běžnou v šedesátých letech.

2004

Nejvyšší krajská soutěž se na Dobříši hrála kvalitně a hlavně pravidelně do roku 2004, kdy „A“ mužstvo skončilo na čtvrtém místě tabulky, což byl nesporný úspěch. Postoupit do divize však bylo zřejmě málo prozíravé, nezkušený tým skončil poslední a následoval sestup.

2005-2007

V další sezóně skončilo „A“ mužstvo v Krajském přeboru na pátém místě tabulky, ale tehdejší vedení klubu se nepoučilo a v roce 2006 opět získalo administrativně postup do divize. Bohužel jsme soutěž opět nezvládli a po sestupu v roce 2007 začal strmý pád.

2008-2010

V roce 2008 se nepodařilo udržet ani Krajský přebor a následoval sestup do I. A třídy. Po následném sestupu do I.B třídy hledělo „A“ mužstvo po podzimu 2009 z posledního místa tabulky do propasti sestupu do okresního přeboru. Mimořádným vzepětím a výsledky v jarní části se podařilo I.B třídu zachránit a propad soutěžemi zde zastavit.

2013

Klubu se opět začala vracet práce s mládeží a po postupu do I. A třídy následoval v roce 2013 návrat do krajského přeboru. Po třech sezónách v Krajském přeboru výbor klubu přijal nabídku k postupu do divize.

2017

V létě roku 2017 sehrál MFK Dobříš na domácím stadionu v Lipkách utkání, které vstoupilo do historie klubu, když v soutěžním utkání MOL Cupu před více jak 1600 diváky nastoupil proti ligovému FC Slovan Liberec a splnil se tak sen mnoha generací dobříšského fotbalu.

Kniha 100 let MFK Dobříš
Party ikonka

Historie dobříšské kopané 1922-2022

K výročí jsme připravili nejen speciální část webu, ale
i krásnou knihu plnou fotografií a informací.

Galerie