Každému gólu se dá zabránit

23. října 2014

V okresním přeboru fotbalistů byl stanoven letošní rekord v neprůstřelnosti. Brankář Radim Weber z Dobříše B udržel čisté konto tři utkání po sobě a navíc přidal ještě 33 minut ze čtvrtého duelu. Celkem tedy 303 minut. Se strážcem branky dobříšského klubu jsme si před dalším víkendovým kolem o jeho sérii krátce popovídali a také zkusili odhadnout, jestli bude překonán.

Až ve čtvrtém utkání OP, do kterého jste nastoupil, jste inkasoval. Dalo se brance zabránit a posunout tak neprůstřelnost ještě o nějakou minutu dál?

Každé brance se dá zabránit. Některé líp, některé hůř. Tahle byla tak trochu šťastná. Nastřelený míč před bránu a teč skluzem… Míč šel od tyče do brány. Mohlo to ještě chvíli vydržet, ale víc mě mrzí remíza. I když byla v Sedlčanech zasloužená.

Byly předchozí tři zápasy z vašeho pohledu jednodušší nebo jste měl i v nich nějaké těžké zákroky?
Myslím, že to byly srovnatelné zápasy. I když výsledky jsou jednoznačné. Ale většinou ke konci zápasu kluci chtěli, abych si tu nulu zasloužil, tak mě nechali vyniknout. Naštěstí se podařilo (smích).

Do zápasů okresního přeboru nenastupujete pravidelně. Máte s ostatními gólmany nějakou dohodu o střídání se nebo je rozhodující soupeř, se kterým hrajete?
Dohodu nemáme a na soupeři také nezáleží. Všichni, trenéři i golmani, si vycházíme vstříc a vždy před víkendem se dohodneme. Většinou se o víkendové zápasy podělíme. Rozhodne trenér áčka, kdo bude chytat a druhý z nás jde za béčko.

Podle mě jste nasadil laťku poměrně vysoko. Myslíte, že 303 minut neprůstřelnosti dokáže některý z vašich kolegů brankářů letos překonat?
Tři a kousek zápasu není tak moc, takže se klidně může stát, že mě někdo překoná. Také se o to budu ještě snažit.

Vzpomenete si, jaká byla vaše nejdelší neprůstřelnost v kariéře?
Bylo to shodou okolností také za béčko Dobříše v okresním přeboru, a to v sezoně 2003/2004. Tehdy se postupovalo do krajské I.B třídy. Povedlo se mi nedostat gól v posledních šesti zápasech a kdybych po vlastní chybě nedostal gól před začátkem této série, tak bych to zaokrouhlil na deset. To byla opravdu výjimečná sezona.

Kdy přijde další nula za áčko? Letos se vám zatím moc nedaří…
Doufám, že co nejdřív, ale i kdyby nepřišla, tak hlavně aby už přišly body. Nedaří se. Dostali jsme pohlavek v Rakovníku, potom další se Sedlčany a když to nestačilo na probuzení, tak jsme dostali pořádnou ránu v Suchdole (1:9). Z té se vzpamatováváme pořád. Tak snad teď proti Hostouni to vyjde a zase nás to nakopne.

Máte přehled o nastupující generaci brankářů v mládežnických týmech Dobříše?
Myslím, že přehled o gólmanech mám. Jednou týdně se jim věnuji od přípravky po dorost. Chodí jich však málo, asi polovina. Ale nikoho do toho nenutím. Jen nabízím pomoc a samozřejmě mě těší, když si přivezou nějakou cenu pro nejlepšího brankáře. Každá generace gólmanů je specifická. Všichni golmani jsme tak trochu zvláštní (smích).

REKORDNÍ SÉRIE

V článku vzpomínaná série Radima Webera ze soutěžního ročníku 2003/04 čítala dohromady 578 minut bez inkasovaného gólu.

Dobříš B tenkrát s tímto gólmanem v brance postupně porazila Dolní Hbity 5 : 0, Kovohutě 3 : 0, Zduchovice 1 : 0, D. Dušníky 3 : 0, Březnici 3 : 0 a Tochovice 1 : 0.

Čisté konto udržel Weber během tohoto jara celkem osmkrát.

TAKÉ ODOLÁVAJÍ

Asi nejznámější aktuální sérií neprůstřelnosti je ta, kterou drží brankář Claudio Bravo z FC Barcelona. Neinkasoval v žádném ze sedmi dosavadních utkání španělské ligy a míč za jeho zády neskončil už 630 minut.

O poznání méně známou určitě bude další série neprůstřelnosti, přestože je stejně dlouhá. Sedm utkání v řadě totiž neinkasoval ani tým Jihomoravského krajského přeboru Bohunice. Zde se však o sérii podělili dva gólmani. Šestkrát vychytal čisté konto Marek Gruber, při jeho reprezentaci na Regions Cupu jednou zaskočil Peter Balčirák.

KDO BYL BLÍZKO PŘEKONÁNÍ

Nejblíže překonání stávajícího rekordu v minutové neprůstřelnosti byl Jan Zykán, brankář Spartaku Příbram B. Ten udržel čisté konto s Jesenicí i před tím v Kosově Hoře a k tomu si mohl přičíst ještě téměř celý poločas předchozího zápasu s Dobříší B, kde inkasoval ve 47. minutě. Do víkendu tedy šel s 223 minutami neprůstřelnosti. V Malé Hraštici však inkasoval v 57. minutě, a tak jeho neprůstřelnost skončila na 280 minutách.