Memoriál Josefa Vitáska

Memoriál Josefa Vitáska

01. srpna 2018

Již 17. ročník fotbalového dorosteneckého turnaje, hraného na památku dlouholetého dobříšského brankáře, trenéra, fotbalového funkcionáře a držitele ocenění rytíř fotbalu pana Josefa Vitáska, se odehraje v sobotu 4. srpna 2018 od 10 hod. u nás V Lipkách. Utkají se spolu kluby MFK Dobříš, SK Litavan Bohutín, SK Horymír Neumětely a SK Libuš.

 

Kdo byl Josef Vitásek?

Pan Josef Vitásek se narodil 28. března 1930 na hájovně Trnová nedaleko Dobříše. V Dobříši navštěvoval základní školu, a poté se vyučil truhlářem u firmy Pecka. Už jako školák miloval fotbal a především „fotbalovou branku“, takže ho jeho starší bratr František v roce 1944 přivedl do žákovského družstva sokolské jednoty Dobříš. V roce 1947 nastupoval za dorost, který vedl bývalý brankář Jan Vojíř a pod jeho vedením se tým v konkurenci 47 mužstev podbrdské župy probojoval až do finále kde podlehl silnému týmu Rakovníka.

 

Josef brankářem

Prvním Josefovým trenérem byl ale jeho o sedm let starší bratr František. Předával mu své brankářské zkušenosti a vozil ho s sebou na fotbalová utkání, aby Josef mohl v praxi sledovat, jak vypadá „brankářské umění“. V roce 1948 po tragické smrti brankáře Hostomic dostal Josef nabídku chytat za tento tým. Byla to pro něj velká zkušenost, protože při nedostatku brankářů odchytal zápasy za dorost i dospělé a byl pro své výkony nakonec vybrán do Podbrdské fotbalové jedenáctky dorostu, která sehrála na stadionu pražské Sparty předzápas před přátelským zápasem Československo – Francie s výběrem Ústí nad Labem.

 

Návrat na Dobříš

V roce 1950 se Josef vrátil zpět na Dobříš, kde se střídal v brance se svým bratrem. Dobříš opustil v roce 1953, když během vojenské služby chytal za PDA Orlová a v té době dostával mnoho nabídek na přestup, žádná však Josefa nepřesvědčila, aby opustil milovanou Dobříš. Po návratu z vojenské služby hrál dobříšský klub I. A třídu a v 60. letech Župní přebor – tehdy třetí nejvyšší soutěž a Josef Vitásek byl dlouhodobě hodnocen jako jeden z nejlepších brankářů a několikrát vybrán do jedenáctky Středočechu za kterou odchytal i sedm mezinárodních zápasů. Dočkal se i ocenění, když hájil svatyni Československého národního mužstva v přípravném zápase s celkem Příbrami.

 

Z hráče trenérem

Pan Josef Vitásek celkem odchytal 1 150 fotbalových utkání, a navíc ještě stihl odchytat i 800 hokejových. Fotbalovou branku hájil v letech 1944–1970, hokejovou 1948–1976. S aktivní sportovní činností skončil po úrazu levé ruky v roce 1976. V roce 1968 se stal trenérem „A“ mužstva Dobříše u kterého působil do roku 1976, pak čtyři roky trénoval v nedalekých Rosovicích a opět se vrátil na Dobříš. V roce 1989 se znovu stává trenérem Rosovic odkud v roce 1995 přechází trénovat do Sokola Drahlín.

 

Dobříšská legenda

V roce 1998 se naposledy vrátil jako trenér na Dobříš, aby opět pomohl klubu svého srdce tentokrát u B mužstva mužů. S aktivní trenérskou prací skončil symbolicky v den svých sedmdesátých narozenin. Své bohaté fotbalové zkušenosti nevěnoval Josef Vitásek pouze místním klubům, ale v letech 1970–1997 pracoval i u fotbalových výběrů Středočeského kraje. Byl instruktorem školení trenérů, angažoval se výběrech mládeže České republiky a vždy byl ochoten pomoci nejen radou, ale i skutečnou prací. Vrcholem vztahu Josefa Vitáska ke klubu a fotbalu na Dobříši se stala kniha o dobříšské kopané, o které dlouhá léta se svým bratrem Františkem snil a zároveň připravoval. I přesto, že se musel v závěru svého života poprat se zákeřnou nemocí sen se mu splnil a při oslavách 80 let fotbalu na Dobříši v červnu 2002 mohl při nekonečném podepisování knihy „80 let dobříšské kopané“ získat pocit, že v posledním utkání v barvách Dobříše zvítězil.

Nedlouho po oslavách a vydání knihy 30. července 2002 ve věku 72 let bohužel řady fotbalistů Dobříše pan Josef Vitásek opustil, ale ve vzpomínkách s námi navždy Pepa zůstává.

 

Propozice turnaje: 

Hřiště: MFK Dobříš travnatá plocha (v případě nepříznivého počasí UMT 3G)

Program:

10.00 MFK Dobříš – SK Horymír Neumětely

11.40 SK Libuš – SK Litavan Bohutín

14.00 utkání o 3. místo

15.40 Finálové utkání

Hrací doba:

2× 35 minut, v případě remízy následují pokutové kopy

Střídání neomezeno, v případě vyloučení, může rozhodčí umožnit doplnění mužstva dalším hráčem.

Povinnost mužstva:

– 2 sady dresů nebo jedna s možností zapůjčení dresů nebo rozlišovacích dresů

– jeden asistent rozhodčího na vlastní utkání

 

Startovné 1 200 Kč je určeno výhradně na náklady turnaje (ceny, rozhodčí, občerstvení pro zúčastněná mužstva). Splatné v hotovosti na místě před zahájením turnaje nebo případně na účet: MFK Dobříš 5292811359/ 0800

  

Těšíme se na Vaši účast!

 

Další novinky

Zobrazit všechny