PAVEL FOLTÝN: Činnost pro MFK nevnímám jako práci, dělám to rád

PAVEL FOLTÝN: Činnost pro MFK nevnímám jako práci, dělám to rád

15. září 2020

Pavel Foltýn působí v MFK Dobříš jako šéftrenér mládeže. Svou fotbalovou kariéru prožil ponejvíce v mužstvu FK Nový Knín. Krátce hrál i na Dobříši. Přinášíme rozhovor o tom, co je na jeho práci nejnáročnější, jak probíhá spolupráce s partnerským klubem SK Slavia Praha i jak se zapojují rodiče.

 

Co ti dala do života fotbalová kariéra a na co nejraději vzpomínáš?

Díky fotbalu jsem poznal spoustu zajímavých lidí, podíval se na spoustu míst a hlavně získal přátele na celý život. Nejraději vzpomínám na období, kdy jsem jako hodně mladý začal hrát pravidelně 1. A třídu pod trenérem Fraitem v Novém Kníně. Výborná parta, výborný tým, úroveň soutěže byla dříve mnohem kvalitnější, než je dnes, na domácí zápasy chodilo několik stovek fanoušků, to jsou hezké vzpomínky.

 

V oddílu MFK Dobříš působí dvanáct mládežnických mužstev. (Jeden tým dorostu, pět týmů žáků, čtyři přípravky a dvě předpřípravky.) To je na Dobříš velké množství hráčů. Jak probíhá spolupráce s partnerským klubem SK Slavia Praha? Co je na tvé práci nejnáročnější?

Jsme rádi, že v současné době máme, kromě dorostu, všechny kategorie po ročnících. Proto je nyní na MFK tolik mládežnických kategorií. Věřím, že díky tomu, se nám povede provázat jednotlivé kategorie a v budoucnu budeme na úrovni žáků a dorostů hrát pravidelně například krajský přebor, což je pro výstup hráčů z dorostu třeba. Spolupráce v rámci partnerství se Slávií Praha je pro nás obrovským přínosem. Naše přípravkové kategorie se zúčastnily a znovu se budou pravidelně účastnit společných turnajů. Proběhlo interní školení trenérů jak v Praze, tak na Dobříši, a bude probíhat i nadále, naše mládež má možnost konfrontace se Slávií v rámci přátelských zápasů. Došlo také na dlouhodobější zkoušku našeho hráče ve Slávii U15 a cesta pro další je otevřena. V poslední době nám velice pomohlo vybavení (tréninkové a vycházkové věci, míče, batohy, atd.), které jsme od Slávie zdarma obdrželi. Tímto jsme schopni kvalitně vybavit několik kategorií. Činnost pro MFK nevnímám jako práci, pohybuji se okolo fotbalu a dělám to rád.

 

Důležitou činností v práci s mládeži je i spolupráce s rodiči. Jak probíhá a je dostatek rodičů, kteří se zapojili do práce s fotbalovou mládeží?

Komunikace s rodiči je samozřejmě velmi důležitá, někdy složitá, ale měli bychom mít na paměti, že máme společný záměr, to je kvalitní vedení jejich dětí a vytvoření pozitivní atmosféry. Je několik rodičů, kteří se trenérsky do chodu jednotlivých kategorií zapojili, jiní pomáhají s administrativou. Za to jim patří velký dík. Samozřejmě bychom ale potřebovali takovýchto nadšenců ještě víc, především u těch nejmenších.

 

O své fotbalové kariéře ses zmínil v úvodu rozhovoru. Teď bychom rádi znali tvá přání a cíle v tvé trenérské činnosti. 

Můj cíl v trenérské činnosti je nyní spojený s MFK. Cílem bylo a je vytvořit širokou mládežnickou základnu. To se zatím daří. Na to bych chtěl navázat, a především zkvalitnit tréninkový proces. To souvisí se vzděláváním trenérů, kdy proběhla řada školení a ukázkových tréninků, s čímž mi jsou naši trenéři nápomocní. Ale jde o nekončící proces, kdy se rozhodně nevyplácí uspokojení. Do budoucna bych si přál, aby celá naše mládež, ne pouze některé kategorie, byla více konkurenceschopná za hranicemi okresu, na úrovni kraje a dále.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další novinky

Zobrazit všechny