Pavel Foltýn: Výsledek je vždy důležitý

Pavel Foltýn: Výsledek je vždy důležitý

19. srpna 2019

 Pavel Foltýn hrál ve své kariéře za FK Nový Knín, MFK Dobříš a FC Přední Kopanina. V současné době se věnuje hlavně práci s fotbalovou mládeží. Je šéftrenérem mládeže v MFK Dobříš.

 

Kdy ses rozhodl věnovat se činnosti fotbalového trenéra?

Po vystudování Střední průmyslové školy, jsem nastoupil ve dvaceti letech na sportovní školu v oboru Sportovní management a později také vychovatelství. Jsem z fotbalové rodiny. Fotbal mě baví, a proto jsem se přihlásil na sportovní školu, díky které jsem se dostal na první trenérskou štaci v Dukle Praha.

Jak jsi byl spokojen se svou trenérskou činností v Dukle Praha.

V Dukle Praha, jsem setrval okolo osmi let. Získal jsem trenérské licence. V Dukle jsem se seznámil s výbornými lidmi a odborníky jako pan Zdeněk Fajfer, Günter Bittengel, Petr Fišar. Nejvíce mě však ovlivnil především Jiří Janeček, se kterým jsem tvořil řadu let trenérskou dvojici na Dukle a později také tři roky ve Slávii Praha. V Dukle jsem trénoval přípravky a žáky, ve Slávii kategorie U9, U10 a U11. Spolu s Jirkou Janečkem jsme založili Občanské sdružení a pořádali příměstské fotbalové kempy, různé turnaje apod.

Co je nejdůležitější podle tebe pro vývoj mladých začínajících fotbalistů?

V první řadě láska k tomuto sportu a zdravá podpora rodiny. Potom je na nás trenérech, abychom dětem připravili takové podmínky, které budou adekvátní k jejich věku a povedou k celkovému rozvoji dětí jak z pohledu sportovního, tak i osobnostního. 

Působíš hlavně mezi nejmenšími dětmi. Běžně se říká, že u těchto kategorií není důležitý výsledek ani pořadí.

Výsledek jako takový je důležitý vždy. Proto se fotbal hraje. Ale jako výsledek, nejen u přípravkových kategorií, bychom měli brát hlavně rozvoj herních a pohybových činností a dovedností v daném věku. Pokud trenér pro děti vytvoří pozitivní a tvůrčí prostředí, kde bude docházet k jejich přirozenému rozvoji, bude pro něj i pro děti výsledek v něčem jiném, než v bodech a číslech. Například v přípravkové kategorii jsem pro pořádání kratších miniturnajů o třech čtyřech týmech, místo jednotlivých mistrovských zápasů.

Jaký máš cíl pro svou činnost na Dobříši a co by tě nejvíce uspokojilo?

Na Dobříši je především v přípravkových kategoriích široká základna. Hlavním cílem je vytvořit obecně takové prostředí, do kterého se budou děti rády vracet, vytvoří si společně s rodiči ke klubu vazbu a k tomu se bude dobře pracovat na jejich rozvoji. Což souvisí s ustálením počtu hráčů v jednotlivých kategoriích a soutěžích, které hrají. Proto je důležité nabídnout co nejvíce zajímavých aktivit a akcí, které by mohli být zajímavé pro nynější i budoucí hráče MFK.   Dobrou věcí je každoroční pořádání Dětského dne, na kterém se podílí spousta členů i nečlenů MFK. Dále se snažím navázat spolupráci se Slávií Praha, kde by byl MFK partnerským klubem. Pro Dobříš by to byla velká výhoda, jak už z pohledu vzdělávání našich trenérů, účasti na mládežnických turnajích a dalších různých benefitech. Určitá spolupráce již funguje. Chtěl bych také navázat spolupráci se sportovní školou. Rád bych, aby se opět zaktivizovaly sportovní třídy. Všestranné zaměření dětí v dnešní době je nesmírně důležité. Poslední věcí je myšlenka pořádání vlastních fotbalových kempů MFK Dobříš.

                                                                                                                                                                                                          Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Další novinky

Zobrazit všechny