Před Lipkami byl Matlachův stadion

Před Lipkami byl Matlachův stadion

05. května 2020

Než dobříšští fotbalisté prvé vyběhli na stadion V Lipkách, fotbal se hrával na Matlachově stadionu, nedaleko výjezdu z Dobříše na Příbram. Pojďme se společně podívat zpátky do minulosti!

Matlachův stadión byl vybudován za vydatné pomoci dobříšského sládka a fotbalového mecenáše Ladislava Matlacha. Umístěn byl v místech, kde jsou dnes bývalé garáže ČSAD. Fotbalový klub tak poté, co opustil předchozí školní hřiště u 1. ZŠ získal konečně zázemí regulérního hřiště, oplocení a kabin.

Skvělých 25 let

Zápasy se zde konaly v letech 1933-1958, než se přestěhoval na nový stadión v Lipkách. Na začátku se zde hrála pouze přátelská utkání – na Dobříš byly zvány i pražské kluby jako II. týmy profesionálních  mužstev Sparty, Slávie a DFC. Mezi největší zápasy té doby patřila utkání s týmem Horymíru Příbram.

 

Slavné sportovní dny

Velkými podniky bývaly sportovní dny, velmi často konané za spolupráce s AFK Stráže bezpečnosti Praha. Provázely je průvody městem, kdy hráči šli v dresech, v čele byla nesena klubová vlajka, vše doprovázela kapela a celé město šlo na hřiště. Borci z Prahy předvedli zápasy řeckořímské, box i vzpírání, a na konec oslav se odehrál přátelský fotbalový zápas.

Mistrovské soutěže

V té době měl fotbalový klub kromě “A” mužstva i rezervu, zájezdovou jedenáctku, dorost a žáky. V roce 1939 navrhl sekretář oddílu drogista Vladimír Bubínek, aby bylo “A” mužstvo přihlášeno do mistrovské soutěže. Po dlouhých poradách se výbor rozhodl pro zařazení do Podbrdské fotbalové župy se sídlem v Berouně. Bylo to rozhodnutí velice rozumné, jelikož  zde nás zařadili rovnou do II. třídy a již po roce jsme hráli mezi župní elitou I. třídu. A  tak začalo období klubu v mistrovských soutěžích.

Zásluhu na vstupu klubu do oficiálních  soutěží, měli pánové kteří tvořili výbor v tomto složení: Mattlach, Bubínek, Fahn, Fleischman, Bloch, Sochor, Kosiner, Majer, Sojka, Katz st. a ml., Polák, Porges a Vitásek.

 

Další novinky

Zobrazit všechny