Přípravka je úspěšná a na hřišti ji to baví

Přípravka je úspěšná a na hřišti ji to baví

06. listopadu 2019

A-tým mladší přípravky je v podzimní části nejúspěšnějším mládežnickým družstvem MFK Dobříš. Zvítězil v základní části OP a prohrál prvně až v nadstavbové části. Vydal jsem se na trénink mladých kluků, abych zjistil příčiny těchto úspěchů. Trénink vedl pan Radoslav Mokoš.

Zjistil jsem od něho, že v mládí působil v ligovém týmu Dukla Bánská Bystrica. Žije na Dobříši, a jak mi prozradil, má dvě dcery, které (zatím) fotbal nehrají. Jeho motivace je tedy vedena snahou a zájmem zúčastňovat se dál fotbalového dění. Trénink kluků byl zajímavý a viditelně kluky bavil, ať už se jednalo o vedení míče, pohyb po hřišti, nebo tzv. „házenou“, kdy dvě družstva hráčů se snaží udržet míč ve své skupině.

Vyzpovídal jsem při tréninku hlavního kouče pana Jakuba Hodka. Ten, na rozdíl od svého kolegy trenéra, fotbal nikdy nehrál, má však v týmu svého syna. Je proto motivován i osobně. K týmu ho přivedl jeho spolupracovník v zaměstnání Vladimír „Ája“ Kuchař. S Radoslavem Mokošem vytvořili dvojici, která se dobře doplňuje. V této činnosti jim, hlavně zpočátku, pomohl i Pavel Foltýn, šéftrenér mládeže na Dobříši. Na práci trenéra ho hlavně baví, že dokáže kluky odvést od vysedávání u počítačů ke sportovní aktivitě. Fotbal, jako kolektivní sport, umí motivovat děti ke spolupráci. Chce, aby hráči byli stmeleným kolektivem a později v tomto potřební pro společnost.  Chválí si i spolupráci s rodiči.

Na dotaz, čím si vysvětluje, že tento tým si tak výtečně vede, odpověděl, že se domnívá, že dávají v zápase stejnou šanci všem, nerozhoduje kvalita hráčů. Střídá kluky často a pravidelně. Ovšem trenéři jsou přesvědčení, že nejsou důležitá vítězství, ale hlavně aby kluky fotbal bavil a většina jich u fotbalu zůstala. Jako dobrou hodnotí i spolupráci s výborem MFK Dobříš. Pokud něco potřebuje, je mu vyhověno.

Na závěr tréninku jsem položil pár otázek i samotným klukům. Na dotaz zda je baví více zápasy či trénink většina samozřejmě řekla, že zápasy, ale někteří si chválili i trénink, zvláště „házenou“ a soutěže. Rádi by hráli i více turnajů. Z jednoho z nich si odvezli z Obecnice i pohár za druhé místo. V zimní přestávce odehrají turnaj na Slavii a dva v Říčanech. Jako svoje vzory padali jména Lewandovski, Messi, ale i Pelé a i současní Souček, Bořil, Coufal, Schick a další. Jako nejoblíbenější klub jmenovali MFK Dobříš před Slavii i Spartou a jako nejlepší trenéry pány Hodka a Mokoše.

Na závěr jsem popřál klukům z přípravky, aby se jim dál dařilo a hlavně ať jim fotbal dál přináší radost.

 

 

 

Další novinky

Zobrazit všechny