Rozhovor s Pavlem Foltýnem

Rozhovor s Pavlem Foltýnem

09. srpna 2021

Před zahájením mistrovských soutěží jsme požádali o rozhovor hlavního trenéra mládeže MFK Dobříš Pavla Foltýna, který na stadiónu V Lipkách právě pořádal letní kemp fotbalové mládeže z Dobříše a okolí.

 

Tak první otázka, nemůže mířit jinam než, jak je na tom mládež MFK Dobříš po návratu amatérského sportu k tréninkům a případným přátelským zápasům?

Covidová pauza zasáhla všechna odvětví, amatérský fotbal nevyjímaje. Asi největší problém vidím v tom, že v jednotlivých kategoriích byla nastavena určitá pravidla a automatismy dle věku a vlivem pauzy na ně budeme muset znovu postupně najet, ale to zvládneme. Jinak co se týče počtu hráčů v jednotlivých kategoriích a zápalu do hry, se situace naopak zlepšila. Můžu říct, že zájem o fotbal v Dobříši je rok od roku větší a ani covid –19 na tom nic nezměnil, za což jsme samozřejmě velmi vděční.

 

Do nové sezóny 2021-2022 bylo do mistrovských soutěží přihlášeno 10 mládežnických mužstev. V jakých kategoriích budou nastupovat a určitě není jednoduché ani sladit přípravu a zápasy, protože máme pouze dvě hrací a zároveň i tréninkové plochy, navíc je potřeba najít prostor pro A a B mužstvo, případné přípravné zápasy. Jednoduché to určitě není ani při sestavování zimní přípravy ? 

V současné době máme to štěstí, že do kategorie starších žáků, jsme schopni sestavit všechny kategorie ročníkově. Nejmenší jsou v kategorii U7 a mladší, dále máme dvě mladší přípravky U8 a U9. Dvě starší přípravky U10 a U11. Pro tyto kategorie jsou připravené zápasy OFS Příbram a samozřejmě řada přátelských zápasů a turnajů. Dále máme mladší žáky U12 v okresním a mladší žáky U13 v krajském přeboru. Kategorie U14 bude nastupovat v 1. A třídě starších žáků a U15 v krajském přeboru. Dále máme také dorostence U19 v 1. A třídě. Co se týče organizace tréninků či zápasů, vše jde naplánovat celkem snadno, pokud je každý schopen se uskromnit a komunikovat, což myslím funguje. Zimní příprava a využití umělé trávy je někdy oříšek, ale pokud víte dané akce s předstihem, jde vše naplánovat celkem v pohodě.

 

Jako hlavní trenér mládeže, máš pod sebou další mládežnické trenéry, vedoucí mužstev, případně další nadšence z řad rodičů. Jak jsme na tom jako klub s obsazením těchto postů a jak hodnotíš vzájemnou spolupráci?

Co se týče trenérského obsazení jsme na tom vcelku dobře, i když v této oblasti to asi nikdy na této úrovni nebude ideální. Určitě bychom uvítali další trenéry pro nejmenší kategorie. Tady je činnost kvalitního trenéra absolutně nezastupitelná. Rád bych, aby se do tréninku mládeže také postupně začali zapojovat dorostenci, popřípadě starší žáci, kteří by mohli tréninkem mladých nadějí spojit příjemné s užitečným a tvořili dále naší fotbalovou komunitu. Na společné spolupráci je stále co zlepšovat, i z toho důvodu budou od nové sezóny měsíční trenérské rady, kde budeme chtít právě rozvoj mládeže zlepšovat a více dohromady komunikovat.

 

MFK Dobříš je partnerským klubem SK Slávie Praha, určitě by naše fanoušky zajímalo, jak probíhá spolupráce v mládežnické kategorii a máš v této oblasti nějaké novinky?

Spolupráce se Slávií funguje zhruba rok a půl. Naše kategorie, především ty přípravkové, se účastnily řady společných turnajů v Praze. Dále naši trenéři mládeže absolvovali několik seminářů v sídle Slávie v Edenu a také u nás na Dobříši a mají možnost se zúčastnit tréninkového procesu slávistické mládeže. Dále naši talentovaní hráči mají možnost dlouhodobé zkoušky v tomto klubu. V neposlední řadě jsme dokázali zcela zdarma získat obrovské množství velmi kvalitního oblečení a vybavení pro naší mládež (tréninkové a vycházkové oblečení, dresy, tašky, míče, pomůcky apod.). Museli jsme investovat nemalé prostředky do přelogování reklamních partnerů, ale drtivá většina věcí je připravena k předání našim hráčům. Spolupráci vnímám velmi pozitivně a budu velmi rád, když bude pokračovat i v budoucnosti.

 

Letošní fotbalový rok byl na jaře ve znamení voleb do orgánů FAČRu od okresu až po nejvyšší orgány. Ty sám jsi byl zvolen za MFK Dobříš do okresní trenérské komise mládeže. Jak ty sám vnímáš změny ve fotbalovém hnutí a co je náplní tvé práce v této komisi ? Ke změnám ve fotbalovém hnutí se toho napsalo a řeklo už spoustu. Za sebe řeknu snad jen to, že absolutně nechápu ty, kteří především pro svůj osobní prospěch či prospěch spřízněných stran, jsou schopní nosit hroší kůži a nevidí, že o ně nikdo normálně smýšlející už nestojí. V komisi mládeže se nás sešlo spousta trenérů mládeže napříč okresem. Náplň se týká celé řady věcí, od organizace létajících trenérů (kvůli covidu jsme zatím nemohli začít), přes organizaci turnajů mládeže, organizaci soutěží, začínající spolupráci se školami, pořádání kempů talentované mládeže OFS Příbram, jeden z těchto kempů se koná od 26.7. na Dobříši a řadu dalších věcí.

 

Rozhovor vzniká na fotbalovém kempu mládeže na stadiónu V Lipkách, můžeš nám přiblížit o jakou akci se jedná ? Jde spíše o takové “soustředění” ročníku, který trénuji, tedy roč. 2012 plus několik dalších dětí z MFK, kteří měli o akci zájem. Vše formou příměstského tábora. Počasí a vše ostatní nám vyšlo, myslím, že se to povedlo.

 

Na závěr našeho rozhovoru, tě poprosím o tvé osobní pocity v pozici hlavního trenéra mládeže na Dobříši a případné cíle nebo přání. A netáhne tě to ještě na hřiště a kopnout si na Dobříši mezi dospělými? Daří se nám v naplnění kádrů jednotlivých ročníků, což je první základní věc. Rád bych se nyní chtěl ještě více zaměřit na to, abychom tak jako v kvantitě, pokračovali i kvalitou. Chtěl bych více provázat jednotlivé kategorie, zlepšit komunikaci. Rád bych, aby MFK Dobříš měl již od mládeže jasný rukopis a ten byl čitelný ve hře všech kategorií, samozřejmě dle věku. Mezi dospělými už bohužel moc nehraji, dosloužil volný čas i kolena. Ale třeba se ještě v budoucnu “hecnu”.

Další novinky

Zobrazit všechny